Czym jest WordPress

Logo WordPressWordPress jest aplikacją internetową która służy do publikowania treści w internecie. Jest więc w istocie czymś w rodzaju kompletnej strony internetowej a dokładniej systemem pozwalającym na stworzenie takiej strony samemu. Trzon oprogramowania tak samo jak i wiele rozszerzeń (wtyczek) jest bezpłatny. W internecie jest również dostępna ogromna ilość bezpłatnych szablonów (tzw. szablon odpowiada za wygląd strony). Płatne szablony i wtyczki są również dostępne w dużej ilości.

Platforma WordPress oferuje użytkownikowi dwa sposoby wykorzystania:

1. Hosting oferowany przez  wordpress.com – można założyć sobie konto na http://wordpress.com i natychmiast rozpocząć informowanie świata o tym co też nam chodzi po głowie. Całą stronę techniczną dotyczącą serwera, kopii bezpieczeństwa, aktualizacji oprogramowania zabezpiecza Automattic – właściciele strony wordpress.com i zarazem grupa ludzi stanowiąca trzon twórców WordPressa. Użytkownik nowej strony otrzymuje dostęp do własnego panelu administracyjnego gdzie może skonfigurować sobie strukturę i wygląd strony oraz oczywiście publikować swoje treści. Stworzona strona będzie dostępna w internecie domyślnie pod adresem http://twoja-nazwa-uzytkownika.wordpress.com, jednak jeśli użytkownik posiada własną domenę, może ją przyporządkować do tej strony w panelu administracyjnym.

2. Instalacja na własnym serwerze – z witryny wordpress.org (http://wordpress.org/) należy pobrać aktualną wersję oprogramowania i zainstalować na serwerze. Informację czy serwer spełnia wymogi WordPressa otrzymamy u dostawcy usługi hostingowej. Na serwerze przyzwoitego usługodawcy nie powinno być problemu z instalacją. Sam proces instalacyjny jest bardzo szybki i prosty – po rozpakowaniu archiwum zip wysyłamy pliki na serwer, po czym należy wpisać do przeglądarki adres do folderu z plikami WordPressa i postępować według instrukcji pojawiających się na ekranie.

Podstawowe różnice cechujące jeden i drugi sposób wykorzystania WordPressa:

wordpress.com – nie można zainstalować własnych szablonów, ale do wyboru jest oferowana dość duża ilość szablonów oraz można edytować CSS. Nie ma również możliwości edytowania kodu plików strony. Ilość dostępnych bezpłatnie wtyczek (rozszerzeń) jest ograniczona, można jednak uzyskać dostęp do pewnych rozszerzeń odpłatnie. Główna korzyść natomiast to pełny spokój jeśli chodzi o kopie bezpieczeństwa i wydajność serwera. Usługa Vip Hosting pozwala na użycie własnych szablonów, wyświetlanie reklam i edycję kodu PHP.

wordpress.org – możliwość użycia dowolnych szablonów (przeznaczonych dla wordpressa), możliwość instalacji dowolnych wtyczek, wsparcie ogromnej społeczności a także możliwość dowolnej edycji kodu php. Wydajność strony zależy od jakości wykupionej usługi hostingowej. Cała odpowiedzialność za konserwację, aktualizację i promocję strony spoczywa na użytkowniku. Najkrótsze określenie tego wariantu to „zrób to sam”.

WordPress jest oprogramowaniem bezpłatnym a jednocześnie posiadającym ogromne możliwości konfiguracji i rozbudowy. Rozwój tej platformy odbywa się według dość surowo wyznaczonych reguł co powoduje że mimo iż każdy może dołożyć tu swoją cegiełkę to musi ona spełniać wymogi zawarte w dokumentacji WordPressa.
Pierwotnie WordPress funkcjonował głównie jako platforma blogowa. W niniejszym artykule celowo jednak używam określenia „strona” a nie „blog” ponieważ już od dawna możliwości tego oprogramowania wybiegają znacznie dalej niż tylko obsługa blogów. Aktualna wersja WordPressa pozwala na tworzenie stron internetowych niemal każdego rodzaju. Osoby nie znające języków programowania mogą łatwo stworzyć własną stronę typu blog, portfolio, wizytówka, aktualności, galeria itd. Programiści z kolei mają do dyspozycji doskonały silnik który można dostosować do konkretnych potrzeb, tworząc strony internetowe posiadające bardzo indywidualne funkcjonalności.

Przydatne linki:

Komentarze są wyłączone.